Kırmızı kategorideki Antalyada HES kodlu anahtarlık dağıtımı başladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kırmızı kategorideki Antalyada HES kodlu anahtarlık dağıtımı başladı
Abone ol
ANTALYA’DA HES KODU UYGULAMASININ GENİŞLETİLMESİ KARARININ ARDINDAN, MURATPAŞA BELEDİYESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN HES KODLU ANAHTARLIKLAR VATANDAŞLARA DAĞITILMAYA BAŞLANDI. 20 AYRI NOKTADA 1 AY BOYUNCA DAĞITIMI YAPILACAK ANAHTARLIKLARA, VATANDAŞLARIN MEVCUT HES KODLARI ANAHTARLIK ÜZERİNDEKİ KARE KODUNA TANIMI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR. CEP TELEFONU OLMAYAN YA DA KULLANMAKTA ZORLANAN VATANDAŞLAR İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYAN UYGULAMAYLA BİRLİKTE HES KODUNUN ZORUNLU OLDUĞU ALANLARDA HIZLI İŞLEM SAYESİNDE OLUŞABİLECEK KUYRUK VE YOĞUNLUĞU AZALTACAĞI ÖN GÖRÜLÜYOR.

Antalya’da HES kodu uygulamasının genişletilmesi kararının ardından, Muratpaşa belediyesi tarafından hazırlanan HES kodlu anahtarlıklar vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. 20 ayrı noktada 1 ay boyunca dağıtımı yapılacak anahtarlıklara, vatandaşların mevcut HES kodları anahtarlık üzerindeki kare koduna tanımı gerçekleştiriliyor. Cep telefonu olmayan ya da kullanmakta zorlanan vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayan uygulamayla birlikte HES kodunun zorunlu olduğu alanlarda hızlı işlem sayesinde oluşabilecek kuyruk ve yoğunluğu azaltacağı ön görülüyor.

 

 

Covid-19 risk haritasında vaka sayısı son paylaşılan haftalık verilere göre 100 binde 119,18 olan Antalya’da, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 17 Mart’ta yaptığı görüşmede birçok yere girişte HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu getirdi. Uygulama açık ve kapalı semt pazarlarından berber, kuaför, güzellik salonu, güzellik merkezleri, dernek lokali, nikah ve düğün salonları, hamam, sauna, kaplıca, kahvehane, kıraathane, internet kafe, bilardo salonu, lunapark, tematik parklar, kütüphane, spor salonlarına kadar genişletildi.

 

 

 

 

Kuyruk ve yoğunluğu azaltacağı ön görülüyor

 

 

 

Son kararla birlikte gündelik yaşamın bir parçası haline gelen HES kodunu için, Muratpaşa Belediyesi yeni bir uygulama başlattı. 20 ayrı noktada stant açan belediye yetkilileri, isteyen vatandaşlara HES kodlarının tanımlandığı anahtarlıkları ücretsiz olarak sağlıyor. Üzerlerinde isimlerinin yer aldığı anahtarlıklarını alan vatandaşların, HES kodu sorulan yerlerde anahtarlık üzerindeki kare kodu okutması yeterli oluyor. Cep telefonu olmayan ya da kullanmakta zorlanan vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayan uygulamayla birlikte HES kodunun zorunlu olduğu alanlarda hızlı işlem sayesinde oluşabilecek kuyruk ve yoğunluğu azaltacağı ön görülüyor.

 

 

 

“Çok büyük bir kolaylık oldu”

 

 

 

Belediyenin bu uygulamasından dolayı oldukça mutlu olduğunu dile getiren vatandaşlardan Cengiz Bahçıvan, “HES kodunu önceden almıştım, şimdi daha kolay oldu. Yanımda taşıyacağım. Sorduklarında anahtarlığı çıkartıp göstereceğim” dedi.

 

 

HES kodu konusunda telefonda uğraşmak zorunda kaldıklarını ifade eden Cemil Yıldırım ise, uygulamanın kendileri için büyük bir kolaylık getirdiğini söyledi. Yıldırım, “Telefon açıp iki saat uğraşıyorduk. Ancak bunu cebimdeki anahtarımla birlikte göstereceğim. Çok büyük bir kolaylık oldu. Bir tane de yakınıma aldım” diye konuştu.

 


Kar kılınlığının 1 metreye ulaştığı Antalya-Konya karayolunda kartpostallık görüntülerÖnceki Haber

Kar kılınlığının 1 metreye ulaştığı Anta...

Manavgat Kent Müzesine yoğun ilgiSonraki Haber

Manavgat Kent Müzesine yoğun ilgi